Poradnik / Życie po amputacji

Jedyna Pracownia protetyki kończyn w Świebodzinie.

Czy po amputacji da się żyć?
Jest to pytanie które zadaje wiele osób. Jako specjalista w tej dziedzinie odpowiadam z pełną  świadomością - oczywiście, że po amputacji da się żyć, a nasze życie wcale nie musi wyglądać gorzej, niż to które prowadziliśmy dotychczas. By tak się stało, potrzebna jest między innymi, pomoc protetyka. Trzeba przyznać, że w Polsce jest kilka doskonałych pracowni ortopedycznych i znaleźli by się równie dobrzy protetycy. Zawód ten powinien dawać protetykowi satysfakcję z wykonania dobrze funkcjonującego zaopatrzenia np. protezy.Od protetyka należy wymagać fachowości, cierpliwości oraz umiejętności poszukiwania niestandardowych rozwiązań  (zasada bezwzględnie niezbędna w zaprotezowywanu dzieci). Nie można dopuścić do nietrafionych decyzji lub złego zaopatrzenia, ponieważ może to wpłynąć na niewłaściwy rozwój psycho-fizyczny małego pacjenta. Natomiast dla każdego małego czy dużego użytkownika protezy najważniejszym jest jej indywidualny dobór.
Często cierpliwość i żmudne, długotrwałe poszukiwanie indywidualnych rozwiązań przynosi dopiero wspólne zadowolenie.


Dla dziecka proteza musi być elementem zabawy (kolorowa, "wesoła"). Natomiast decydując się na protezę dla osoby starszej należy dokładnie określić oczekiwania pacjenta i jego sprawność. Często sama proteza nie wystarczy. Niezbędne są pomoce dające poczucie bezpieczeństwa tj. kule, balkonik podpórczy. Protezy dla osób starszych powinny być lekkie i komfortowe. Wskazana łatwość zakładania oraz prosta obsługa.

 


Wielu moich pacjentów to osoby aktywne, które pomimo amputacji żyją normalnie, nie rezygnują z wcześniejszych zainteresowań (hobby), podejmują pracę, bawią się sportem, a nawet uprawiaja dyscypliny na poziomie olimpijskim .
Prowadzenie aktywnego życia umożliwiają i ułatwiają nowoczesne protezy, tworzone dzięki fachowości wybranej pracowni ortopedycznej z komponentów znanych firm. Na szczęście technologia idzie nam z pomocą i na rynku pojawiły się materiały takie jak silikon, poliuretan czy elastomer. Wykonane z nich leje wewnętrzne to źródło komfortu i stabilizacji a w przypadkacch amputacji z rozległymi bliznami po oparzeniowymi to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie.

 


Poza lejem istotą jest stopa protezowa. Dla aktywnych, dynamicznych osób stosujemy stopy sprężyste, wykonane z włókien węglowych. Takie stopy nie tylko ułatwiają chodzenie, czy symulują ruch stawu skokowego, ale odtwarzają także funkcję mięśni.
Natomiast dla osób mniej aktywnych stosuje się stopy tzw. wieloosiowe, które działają z mniejszą dynamiką, ale podnoszą komfort chodzenia. Warto pamiętać również o tym, że nie zawsze kwota jaką wydamy na protezę ma wpływ na to jak się będziemy w niej czuć.  
Protetyką zajmuję się niemal 30 lat.

Poza protetyką kończyn, zajmujemy sie również profilaktyką wad postawy u dzieci. Wykonujemy: łuski ortopedyczne, dynamiczne ortezy dla dzieci z problemami neuro-ortopedycznymi, gorsety ortopedyczne do leczenia skolioz, indywidualne wkładki ortopedyczne dla dzieci jak i dorosłych. Współpraca na płaszczyźnie zawodowej z lekarzami i rehabilitantami, pozwala nam na fachowe i kompleksowe, indywidualne zaopatrzenie ortopedyczne.


Zapraszamy do sklepów ortopedycznych w Zielonaj Górze
     ul. Towarowa 20 (Aldemed) tel 68 4200031
     ul. Wyszyńskiego 99 tel 68 3201749

Pracownia w Świebodzinie
    ul. Łąki Zamkowe 12. tel 68 4580550


Wszelkie informacje dotyczące naszej działalności znajdziecie Państwo na stronie www.ortoprot.pl
Realizujemy zlecenia Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie: protetyka kończyn, proteza uda, proteza podudzia, proteza nogi, proteza ręki, protezy kończyn, protezy nóg, protezy modularne, ortezy AFO, DAFO, KAFO, gorsety ortopedyczne, buty ortopedyczne ORTOPED.


Z pozdrowieniami, Mistrz Technik Ortopeda Jan Kołodyński.

  • POLECAMY

Kot w butachPolecamy 2BEZPŁATNE BADANIE PODOSKOPOWE, BUTY ORTOPEDYCZNE

Polecamy 2kot w butach