Oferta / Łuski ortopedyczne i ortezy

Łuski ortopedyczne na kończyny dolne oraz aparaty korekcyjne

Ortotykę tego typu stosuje się przy nieutrwalonych zniekształceniach kończyn dolnych, dających się korygować po przyłożeniu niewielkiej siły. Stosowanie ich umożliwia stworzenie optymalnych warunków do obciążenia kończyny, przeciwdziała trwałemu zniekształceniu, natomiast po zabiegu daje zabezpieczenie oraz utrzymanie korekt osiągniętych podczas operacji.

Szyna Denis – Browne’a

Głównym zadaniem szyn Denis – Browne’a jest leczenie u niemowląt stóp końsko – szpotawych, wrodzonych oraz przywiedzionych. Stosowanie tego typu sprzętu widzimy także przy zwichnięciu oraz dysplazji stawów biodrowych u dzieci. Poprzez działanie na kończyny, utrzymuje pozycję w odwiedzeniu stawów biodrowych. Przy stopach końsko-szpotawych i dużą koślawością kolan nie należy stosować tego typu zaopatrzenia. Szyna unieruchamia tylko stopy dziecka, co w rezultacie jest zaletą, gdyż pozostała część kończyn jest wolna, co pozawala dziecku na ruchy w stawach i czynną pracę mięśni kończyn dolnych. Szyna wykonana w pracowni Jana Kołodyńskiego składa się z polietylenowych, termoformowalnych sandałków (łusek) zamocowanych do aluminiowej szyny łączącej. Długość szyny ustala lekarz prowadzący dziecko.

Łuski ortopedyczne (AFO, DAFO)

Łuski ortopedyczne wykonywane są z tworzyw sztucznych na odpowiednio przygotowanych pozytywach gipsowych. Używane są we wszystkich sytuacjach wymagających długotrwałej immobilizacji stopy i stawu skokowego: w zapaleniach swoistych i nieswoistych, w artrozach, w stanach pourazowych, w doleczaniu po operacjach ortopedycznych jako okresowe zabezpieczenie przed powstawaniem przykurczów oraz w przypadkach wczesnych porażeń. Generalnie łuska ortopedyczna może zastąpić opatrunek gipsowy we wszystkich tych przypadkach, co daje ułatwiony dostęp do ran i zmian skórnych. Jest ona jednocześnie lepiej tolerowana przez pacjentów i pozwala zadbać o higienę kończyny.


łuski ortopedyczne

Rodzaje ortez kończyn dolnych stosowanych u dzieci z m.p.d.


1. Ortezy stóp, indywidualne wkładki ortopedyczne Działają głównie w fazie podparcia. Stosowane są u dzieci z deformacjami funkcjonalnymi koślawymi lub szpotawymi stóp (to deformacja stopy polegająca na ustawianiu stopy na bocznej krawędzi podczas chodzenia).

2. Elastyczne ortezy stawu skokowego i stopy. AFO z „zawiasem” - zwykle pozwala na swobodne ruchy zgięcia grzbietowego, ogranicza natomiast zgięcie podeszwowe stopy. Stosowana jest głównie u dzieci z diplegią (obustronny niedowład kurczowy), rzadziej z hemiplegią (jednostronny niedowład kończyn). Stosując tego rodzaju łuskę, dochodzi do wydłużenia mięśnia płaszczkowatego i równocześnie skrócenia lub przykurczenia się mięśnia brzuchatego łydki, co może skutkować zwłaszcza w diplegii rozwinięciem się chodu kucznego.

AFO sprężyste (leaf-spring) - łuska ustawiona jest fabrycznie w zgięciu grzbietowym stopy 5-10 stopni, kontroluje funkcjonalną deformację koślawą i szpotawą w fazie wykroku. W pewnym stopniu kontroluje również pozycję końską w fazie podparcia. Stopień ruchomości stawu skokowego zależy od stopnia naprężenia paska dodatkowego. Trwają poszukiwania ortezy z idealnie ustawionym i zbudowanym zawiasem, która w pełni kontrolowałaby pozycję stopy w fazie wykroku a jednocześnie umożliwiałaby ruch w stawie skokowym w fazie podparcia.

3. Dynamiczna orteza stopy i stawu skokowego DAFO (dynamic ankle foot orthosis) - Ta orteza podobna jest do poprzedniej z wyjątkiem naturalnego ustawienia stawu skokowego. Stosowana jest do kontroli dużych deformacji stopy w fazie podparcia (szpotawość, koślawość, końskość). Wadą tej ortezy podobnie jak zawiasowej, jest całkowity blok zwiększający siłę w trzecim okresie obciążania stopy w fazie podparcia oraz przez to utrata energii tylnej grupy mięśni w końcowej fazie podparcia. U dzieci z m.p.dz. stosujemy również obuwie profilaktyczne i specjalistyczne. Charakteryzuje się ono obecnością wysokiego sztywnika, który stabilizuje staw skokowy, dając stopie dobre podparcie. Indywidualne dopasowanie pozwala zapobiec powstaniu ran czy odleżyn na skutek ucisku. Po zabiegach operacyjnych buty stosowane są w celu uchronienia stopy przed nawrotem zniekształceń. Wyposażone są w odpowiednie wkładki dodatkowo korygujące deformację.

Prawidłowa orteza powinna spełniać kilka warunków:

1) stabilizować obejmowaną część kończyny
2) zabezpieczać przed przyszłymi deformacjami
3) poprawiać funkcję kończyny


Stosowanie AFO na noc jest przykładem dobrego zastosowania ortezy, która zabezpiecza przed powstaniem deformacji.

Orteza ze stawem skokowym Tamarack
Orteza ze stawem skokowym "Tamarack
"


Realizujemy zlecenia Narodowego Funduszu Zdrowia na zaopatrzenie: protetyka kończyn, proteza uda, proteza podudzia, proteza nogi, proteza ręki, protezy kończyn, protezy nóg, protezy modularne, ortezy AFO, DAFO, KAFO, gorsety ortopedyczne, buty ortopedyczne ORTOPED.

  • POLECAMY

Kot w butachPolecamy 2BEZPŁATNE BADANIE PODOSKOPOWE, BUTY ORTOPEDYCZNE

Polecamy 2kot w butach